Je čas vyčistiť Váš komín? Zvládnete to sami, alebo su nutný odborníci?

Predtým ako Vám tu zjednodušene opíšem ako si vyčistíte komín je mojou povinnosťou Vás informovať o nasledovnom, jednou vetou zo zákona

zákon č.314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi:
§ 14 Povinnosti fyzických osôb

h) zabezpečovať pravidelné čistenie komínov a vykonávanie kontroly komínov v jej objektoch alebo v priestoroch, ktoré má vo vlastníctve alebo v užívaní, osobou s odbornou spôsobilosťou

Všetko ďaľšie teda ja už na Vaše riziko.

O Váš komín sa môžete postarať pomerne ľahko. Môžete navštíviť Vaše lokálne železiarstvo, alebo si kúpiť kefu veľmi jednoducho na internete. Nezabudnite Však na dľžku Vášho komínu. Ak už kefu máte a nie je dostatočne dlhá môžete komín vyčistiť z hora zo strechy, z dola priamo od spotrebiča, prípadne cez komínové dvierka, ktoré sa niekedy nachádzajú na komíne aj 2x. (hore v podkroví, a dole v pivnici). Nezabudnite, z ktorejkoľvek strany komín čistíte je nutné ostatné otvory do komínu zatvoriť. Teda ak čistíme z pod strechy, prípadne z komínu priamo. Dole musí byť spotrebič uzavretý najlepšie odpojený a rúra zapchatá. Prípadne ak komín končí až v pivnici dvierka musia byť uzavreté inak všetok popol nalieta do Vášho bytu a to bude Vaša upratovacia nočná mora.

Samotné čistenie prebieha nasledovne. Vložíte do otvoru kefu a pohybujete smerom hore a dole v rozmedzí 30cm-1m. Niekoľko minút. Pritom drôt (lano) z kefy, po každej chvíľke vyťahujete viac a viac ku sebe aby ste vyčistili celú dľžku komínu až kým neuvidíte čistiacu kefu prípadne čistiacu kvetinu so závažím. Po vyčistení počkáte 5-10minút. Kým sa sadze usadia v spodnej časti komína pri posledných komínových dvierkach. Po tomto čase môžete dvierka opatrne otvoriť a začať lopatkovať sadze do vedra a vyniesť preč. Áno to je všetko. Hotovo.

Samozrejme zavolaním profesionálneho VAŠEHO SÚKROMNÉHO KOMINÁRA si môžete ušetriť veľa ťažkostí, veľa upratovania a neporiadku. Každopádne nezabudnite zvážiť či sa Vám túto prácu bude chcieť vykonávať každý rok a či kúpa všetkých potrebných pomôcok nepresiahne sumu kominára na niekoľko rokov dopredu. Neváhajte nás preto kontaktovať, či už je to ohľadom rád alebo teoretickej pomoci telefonicky. Prípadne si nás objednajte. Pracujeme v celom Banskobystrickom kraji za výhodné ceny. Nezabudnite na to, že keď Vám dá kominár svoju pečiatku, že čistil komín on, v prípade problému sa na Vás bude pozerať aj poisťovňa úplne inak.

Zdielať na Facebooku

Kontakt

Vaša bezpečnosť je moja misia.